Ta strona używa ciasteczek. Jesli chcesz poznać politykę prywatnosci w tym zakresie kliknij [tutaj]

Tytuł projektu:

Budowa kładki nad ujściem Widawy w celu wydzielenia dróg rowerowych we Wrocławiu


Źródło finansowania:

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027,
Oś priorytetowa nr 5 „Fundusze Europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego na Dolnym Śląsku”,
Działanie nr 5.2 „Kultura i turystyka”
Typ projektu 5.2.B „Infrastruktura rowerowa sprzyjająca rozwojowi ruchu turystycznego”


Opis projektu:

Przedmiotem projektu jest utworzenie nowego szlaku rowerowego (o dł. 0,14 km) przebiegającego przez kładkę na rzece Widawie w korytarzu krajowej Rowerowej Trasy Via Regia, należącej do „tras szkieletowych” określonych w "Koncepcji sieci głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego – Dolnośląskiej Cyklostradzie".

Inwestycja obejmuje budowę kładki łączącej przeciwległe brzegi rzeki Widawy wraz z dojazdami z dróg istniejących i projektowanych. Inwestycja zostanie zrealizowana we Wrocławiu, na terenie komunalnego Lasu Rędzińskiego oraz na terenie lasów państwowych w Gminie Oborniki Śląskie, na obszarze Natura 2000 w Dolinie Widawy, w korytarzu Rowerowej Trasy Via Regia. Kładka będzie urządzeniem turystycznym i jako element szlaku turystycznego będzie spełniała wymagania określone w "Standardach projektowych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego". Nowo utworzony szlak zostanie oznakowany zgodnie z systemem numeracji tras rowerowych na terenie Dolnego Śląska. Budowa kładki bezpośrednio przyczyni się do likwidacji bariery komunikacyjnej w korytarzu Rowerowej Trasy Via Regia, w miejscu, w którym obserwowane są duże natężenia ruchu rowerowego.


Grupy docelowe:

  1. Rowerzyści podróżujący rekreacyjnie, piesi - osoby, które jazdę na rowerze traktują jako element zdrowego stylu życia i codziennej aktywności.
  2. Rowerzyści uprawiający turystykę rowerową - turyści z Dolnego Śląska, z kraju oraz z zagranicy zainteresowani i uprawiający turystyką rowerową.
  3. Rowerzyści lokalni - mieszkańcy Gminy Oborniki Śląskie i Wrocławia, którzy będą korzystali z roweru jako alternatywnego środka transportu w codziennych dojazdach w związku z pracą, nauką czy tez realizacją innych celów, przyczyniając się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego, w szczególności na drogach dojazdowych do Wrocławia.


Cele projektu:

Celem projektu jest wykorzystanie potencjału turystycznego Dolnego Śląska poprzez utworzenie we Wrocławiu nowego szlaku rowerowego biegnącego w korytarzu Rowerowej Trasy Via Regia, należącej do „tras szkieletowych” określonych w „Koncepcji sieci głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego - Dolnośląskiej Cyklostradzie”. Mierzalnym celem pośrednim projektu jest zwiększenie liczby osób (turystów, mieszkańców etc.) korzystających z nowo utworzonego szlaku rowerowego.

Projekt przyczyni się także do osiągnięcia następujących jakościowych celów pośrednich:

  1. Integracja sieci tras rowerowych na terenie sąsiadujących gmin: Gminy Wrocław i Gminy Oborniki Śląskie oraz zapewnienie ciągłości krajowej Rowerowej Trasy Via Regia.
  2. Zwiększenie spójności tras rowerowych na terenie Dolnego Śląska.
  3. Usprawnienie rekreacyjnego ruchu rowerowego i pieszego w pół.-zach. części Wrocławia oraz pomiędzy Gminą Wrocław i Gminą Oborniki Śląskie.
  4. Zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego Trasy Via Regia i powiązanych z nią szlaków rowerowych do generowania impulsów rozwojowych w branży okołoturystycznej (np. gastronomicznej etc.).
  5. Promowanie turystyki zrównoważonej, której celem jest ochrona środowiska przyrodniczego i lokalnej działalności.
  6. Zwiększanie atrakcyjności transportu niesamochodowego w podróżach na terenie Dolnego Śląska.
  7. Popularyzacja roweru jako aktywnego środka wypoczynku i komunikacji, przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie.
  8. Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu rowerowego.
  9. Zmniejszenie uciążliwości komunikacyjnych i poprawa stanu środowiska poprzez niższą emisję zanieczyszczeń, hałasu.


Nr umowy o dofinansowanie: FEDS.05.02-IZ.00-0006/23 z dnia 10.02.2024 r.

Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:

Całkowita wartość projektu: 8 560 000,00 zł
Wkład własny: 1 712 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 6 848 000,00 zł


Wskaźniki produktu:

  • Długość utworzonych szlaków turystycznych - transakcja: 0,14 km
  • Długość wspartych turystycznych szlaków rowerowych o nawierzchni utwardzonej ulepszonej: 0,14 km


Wskaźniki rezultatu:

  • Roczna liczba turystów korzystających ze szklaków rowerowych: 25 336 osób


Jednostki Gminy zaangażowane w realizację projektu:
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. http://www.wi.wroc.pl


Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych: